ABLS1A24100
in stock
4 left in stock!
ABLS1A24100 Regulated Power Supply, 100-240V AC, 24V 10 A, single phase, Optimized
ABLS1A24100
Regulated Power Supply, 100-240V AC, 24V 10 A, single phase, Optimized. Brand: Schneider Electric. Miami Florida, In Stock.
4 in stock
ABLS1A24100
Main
range of product Modicon Power Supply
product or component type Power supply
power supply type Regulated switch mode
variant option Optimized
enclosure material Aluminium
Nominal input voltage 100…240 V AC single phase
100…240 V AC 2 phases
140…340 V DC
rated power in W 240 W
output voltage 24 V DC
power supply output current 10 A
Complementary
Input voltage limits 85…264 V AC (without temperature derating)
120…375 V DC (without temperature derating)
85…120 V DC (with temperature derating)
Nominal network frequency 50…60 Hz
Network system compatibility TN
TT
IT
maximum leakage current 1 mA 240 V AC
input protection type Integrated fuse (not interchangeable) 6.3 A
External protection (recommended) 20 A Curve B
External protection (recommended) 20 A Curve C
External protection (recommended) 6 A Curve B
External protection (recommended) 6 A Curve C
inrush current 30.0 A at 115 V
60.0 A at 230 V
power factor 0.95 at 115 V AC
0.95 at 230 V AC
efficiency 85 % at 115 V AC
88 % at 230 V AC
Output voltage adjustment 22…28 V
power dissipation in W 36 W
current consumption < 2.8 A 115 V AC
< 1.4 A 230 V AC
< 2.4 A 140 V DC
Turn-on time < 1 s
holding time > 20 ms 115 V AC
> 20 ms 230 V AC
Startup with capacitive loads 8000 µF
residual ripple < 120 mV
Expected capacitor life time 10 year(s)
meantime between failure [MTBF] 700000 h at 25 °C, full load conforming to SR 332
output protection type Against overload and short-circuits, protection technology: automatic reset
Against over temperature, protection technology: manual reset
Against overvoltage, protection technology: manual reset
connections – terminals Screw connection: 0.5…4 mm², (AWG 20…AWG 12) without wire end ferrule for output
Screw connection: 0.5…2.5 mm², (AWG 20…AWG 14) with wire end ferrule for output
Screw connection: 0.75…4 mm², (AWG 18…AWG 12) without wire end ferrule for input
Screw connection: 0.75…4 mm², (AWG 18…AWG 12) with wire end ferrule for input
line and load regulation < 0.5 % network 0 to 100 % load at 25 °C
< 1 % network full voltage range in line at 25 °C
status LED 1 LED (green) output voltage
depth 117.6 mm
height 123.6 mm
width 60 mm
net weight 0.8 kg
output coupling Parallel
Serial
mounting support Top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715
Top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715
Double-profile DIN rail
supply SELV conforming to EN/IEC 60950-1
SELV conforming to EN/IEC 60204-1
SELV conforming to IEC 60364-4-41
dielectric strength 3000 V AC with input to output
Environment
standards EN 62368-1
EN/IEC 61204-3
EN 61000-6-1
EN 61000-6-2
UL 62368-1
CSA C22.2 No 62368-1
UL 508
CSA C22.2 No 107.1
EN/IEC 62368-1
product certifications CE
CUL listed
CUL recognized
RCM
CB Scheme
EAC
KC
environmental characteristic 3M4 conforming to IEC 60721-3-3
operating altitude < 5000 m
shock resistance 100 m/s² for 11 ms
IP degree of protection IP20
Ambient air temperature for operation -20…40 °C without derating mounting position A 115 V AC < 2000 m
-20…50 °C without derating mounting position A 230 V AC < 2000 m
40…70 °C with current derating of 1.67 % per °C mounting position A 115 V AC < 2000 m
50…70 °C with current derating of 2.5 % per °C mounting position A 230 V AC < 2000 m
electrical shock protection class Class I
pollution degree 2
vibration resistance 3 mm (f= 2…9 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
10 m/s² (f= 9…200 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
Electromagnetic immunity Immunity to electrostatic discharge – test level: 6 kV (contact discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Immunity to electrostatic discharge – test level: 9 kV (air discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Immunity to conducted RF disturbances – test level: 10 V/m (80 MHz…2 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to conducted RF disturbances – test level: 5 V/m (2…2.7 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to conducted RF disturbances – test level: 3 V/m (2.7…6 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to fast transients – test level: 4 kV (on input-output) conforming to EN/IEC 61000-4-4
Surge immunity test – test level: 3 kV (between power supply and earth) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Surge immunity test – test level: 1.5 kV (between phases) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Immunity to conducted RF disturbances – test level: 10 V (0.15…80 MHz) conforming to EN/IEC 61000-4-6
Immunity to magnetic fields – test level: 30 A/m (50…60 Hz) conforming to EN/IEC 61000-4-8